Půjčování e-knih v knihovnách: funkce pro registrované uživatele

Stránka je optimalizována pro použití na počítačích. Na mobilních zařízeních se část obsahu nezobrazuje.

Některé funkce jsou dostupné pouze registrovaným uživatelům. Pro účely registrace je využíváno místní diskusní fórum (registrace do fóra platí pro celý web). Pokud chcete funkce využívat, je zapotřebí se zaregistrovat a následně přihlásit.

Registrace je zdarma, prémiové funkce se vám po přihlášení zpřístupní automaticky a zůstanou zpřístupněné, dokud se neodhlásíte nebo vám přihlášení nevyprší. Po vypršení přihlášení se stačí přihlásit znovu.

V současné době jsou pro registrované uživatele k dispozici následující rozšiřující možnosti:

Wishlist/blacklist · Slosování o e-knihu · Personifikované tipy · Upozorňování na e-knihy ve slevových akcích · Aktuální seznam eVýpůjček ke stažení · Hodnocení ze serveru Goodreads · Ignorování sena · Upozorňování na soutěže o knihy

Statistiky využívání

Stávající registrovaní uživatelé (1597) využívají jednotlivé možnosti následovně: Kliknutí na odkaz „vyhledat e-knihu v knihovně“ (u libovolného titulu, alespoň jednou v životě) – ano 47.0 %, ne 53.0 %. Nastavení vlastních knihoven v uživatelském profilu – ano 15.1 % (1 knihovna 8.7 %, 2 knihovny 3.4 %, 3 knihovny 0.9 %, 4 knihovny 1.2 %, 5 knihoven 0.9 %), ne 84.9 %. Skrývání ostatních knihoven v seznamu „vyhledat e-knihu v knihovně“ – ano 2.4 %, ne 97.6 %. Přidání alespoň jedné e-knihy do wishlistu – ano 53.2 %, ne 46.8 % (v aktuálním měsíci – ano 1.1 %, ne 98.9 %). Zařazování wishlistu do slosování – ano 33.7 %, ne 66.3 %. Upozorňování na slevové akce – ano 16.0 %, ne 84.0 %. Ignorování sena – ano 1.4 %, ne 98.6 %. Upozorňování na internetové soutěže o knihy – ano 6.4 %, ne 93.6 %.

Wishlist/blacklist

Každou e-knihu si můžete snadno přidat do osobního wishlistu nebo blacklistu – stačí kliknout na odkaz, který naleznete na stránce s detailem příslušné e-knihy, například zde. Stejným způsobem můžete e-knihy z wishlistu/blacklistu odstraňovat.

Aby mohl wishlist/blacklist technicky fungovat, je zapotřebí, aby se poskytnuté informace ukládaly do databáze – konkrétně přihlašovací údaje, platná e-mailová adresa (potřebná zejména pro resetování zapomenutého hesla) a přiřazení e-knih zařazovaných/vyřazovaných do/z wishlistu/blacklistu k registrovanému uživateli. Uložená data nejsou využívána k žádným dalším účelům ani poskytována třetím stranám; slouží pouze pro vaši potřebu. Registrací s touto skutečností souhlasíte.

Výjimkou je účast ve slosování wishlistů – nastavením volby „Zařazovat wishlist do slosování?“ na hodnotu „Ano“ ve svém uživatelském profilu souhlasíte s tím, že v případě vylosování bude vaše e-mailová adresa poskytnuta společnosti Palmknihy s.r.o., aby vám mohla být předána výhra.

Aktuální verze diskusního fóra (a v té souvislosti i funkce pro správu wishlistu/blacklistu) využívá při práci s registrovanými uživateli cookies, které je zapotřebí v nastavení internetového prohlížeče povolit. (Můžete cookies automaticky mazat při zavření prohlížeče, pokud vám nevadí, že se budete po každém ukončení a opětovném spuštění prohlížeče znovu přihlašovat.)

Typický scénář použití

Slosování o e-knihu

Každý měsíc jeden náhodně vylosovaný registrovaný uživatel vyhraje jednu náhodně vylosovanou e-knihu ze svého wishlistu, která mu zůstane napořád. Pokud se chcete slosování zúčastnit, postupujte následovně:

Na konci měsíce jsou do pomyslného osudí vloženy všechny e-knihy z vašeho wishlistu, pro které platí následující:

V případě vylosování bude vaše e-mailová adresa poskytnuta společnosti Palmknihy s.r.o., jejíž zástupce vás e-mailem zpraví o postupu vyzvednutí výhry (e-kniha vám bude přidána do tamější knihovničky). Seznam výherců je zveřejňován v diskusním fóru.


E-knihy vylosovaným výhercům dodává společnost Palmknihy s.r.o., člen skupiny Albatros Media a.s., provozovatel portálu Palmknihy.cz a služby eVýpůjčky.

Palmknihy.cz jsou jedním z nejvýznamnějších českých obchodů s e-knihami, v jehož nabídce aktuálně naleznete již více než 32 tisíc titulů nejrůznějších žánrů z produkce několika stovek nakladatelů. (Podívejte se na aktuální bestsellery nebo novinky.)

Díky službě eVýpůjčky naleznete významnou část nabídky e-knih také v katalozích spolupracujících místních, městských, regionálních a krajských knihoven, kterých je ke dnešnímu dni již téměř 310.

Personifikované tipy

Přihlášeným uživatelům, kteří mají ve wishlistu zařazený alespoň jeden titul, se v horní části úvodní stránky zobrazují personifikované tipy na další e-knihy k vypůjčení (ve formě náhledů obálek). Personifikační algoritmus zohledňuje autora, nakladatelství, datum zařazení titulu do eVýpůjček, průměrné hodnocení na Databázi knih a také wishlisty ostatních registrovaných uživatelů (včetně míry podobnosti s wishlistem přihlášeného uživatele).

TIP: Pokud se vám některá e-kniha zobrazovaná v seznamu tipů nelíbí, přidejte si ji do blacklistu a začne se vám místo ní zobrazovat jiná, která se vám možná bude líbit víc.

Nepřihlášeným uživatelům se místo personifikovaných tipů zobrazují e-knihy aktuálně zařazené do některé ze slevových akcí, případně s blížící se expirací (všem stejné).

Upozorňování na e-knihy ve slevových akcích

uživatelském profilu si také můžete nastavit zasílání e-mailových upozornění informujících o zařazení e-knih obsažených ve wishlistu do některé ze slevových akcí průběžně vyhlašovaných na portálu Palmknihy.cz. Pokud máte o zasílání těchto upozornění zájem, nastavte si parametr „Upozorňovat na slevy?“ na hodnotu Ano.

Aktuální seznam eVýpůjček ke stažení

Pokud se coby registrovaný uživatel přihlásíte, na úvodní stránce naleznete odkaz Aktuální seznam eVýpůjček ke stažení, společně s přihlašovacím jménem a heslem. Po kliknutí na odkaz zadáte uvedené jméno a heslo (nejedná se o vaše přihlašovací údaje k tomuto webu). Obratem se vám nabídne ke stažení ZIP archiv, ve kterém naleznete aktuální seznam eVýpůjček ve formátu XLS. Z kapacitních důvodů seznam neobsahuje seno.

Hodnocení ze serveru Goodreads

Kromě průměrného hodnocení přebíraného z Databazeknih.cz se registrovaným uživatelům v detailu jednotlivých titulů zobrazuje také hodnocení uživatelů serveru Goodreads (pokud se podaří dohledat podle ISBN). Zejména u překladových titulů toto hodnocení odráží názor reprezentativnějšího vzorku populace. K dispozici je také speciální verze žebříčku nejoblíbenějších titulů (seřazená podle normalizovaného průměrného hodnocení z Goodreads).

Ignorování sena

uživatelském profilu si můžete zatrhnout volbu „Ignorovat seno“, která způsobí, že se vám v některých seznamech a ve výsledcích vyhledávání nebude zobrazovat takzvané seno. Co to je seno je popsáno v diskusním fóru.

Upozorňování na soutěže o knihy

Tato funkce nijak přímo nesouvisí s obsahem těchto stránek ani s půjčováním e-knih, souvisí pouze s knihami. Pokud si v uživatelském profilu nastavíte parametr „Upozorňovat na soutěže o knihy?“ na hodnotu „Ano“, bude vám max. jednou denně do e-mailové schránky doručován stručný seznam internetových soutěží o knihy, které se za posledních 24 hodin nově objevily na vybraných českých internetových stránkách. Podrobnější informace a aktuální seznam sledovaných zdrojů naleznete v diskusním fóru.

 

[ Hlavní strana | Kontakt ]