Půjčování e-knih v knihovnách: stručný návod k půjčování e-knih

Stránka je optimalizována pro použití na počítačích. Na mobilních zařízeních se část obsahu nezobrazuje.

Na této stránce se dozvíte, že si v knihovnách můžete nejen půjčovat papírové knihy, časopisy, audioknihy na CD nebo stolní hry, naštěvovat besedy se spisovateli a přednášky o mořských želvách, případně se schovat před deštěm nebo se naučit háčkovat, ale také si díky nim můžete (zpravidla zdarma a vždy zcela legálně) číst elektronické knihy, včetně novinek.

Obecný postup

V případě jakýchkoli doplňujících dotazů se zeptejte ve své knihovně (některé knihovny mají na stránkách vlastní návod). Jakékoli dotazy související s eVýpůjčkami jsou vítány také v místním diskusním fóru.

 1. TritiusOvěřte si, zda vaše místní knihovna půjčování e-knih nabízí. Pokud knihovnu nenajdete na mapě eVýpůjček ani v seznamu „Vyhledat e-knihu v knihovně“, zkuste se přímo v knihovně zeptat („Dobrý den, nabízíte eVýpůjčky?“ :). Pokud uspějete, pošlete mi e-mail na adresu a knihovnu do seznamu přidám. Pokud neuspějete, můžete se po dohodě zaregistrovat v některé z podporovaných knihoven v nejbližším okolí. Některé knihovny (například Liberec, Ostrava-MSVK, Tábor, Zlín) dokonce umožňují vzdálenou registraci (bez nutnosti osobní návštěvy). Nezbytnou podmínkou je používání systému, který půjčování e-knih podporuje. Na těchto stránkách naleznete e-knihy, které si je možné vypůjčit v knihovnách provozujících systém Tritius (dostupnost konkrétních titulů záleží na nastavení konkrétní knihovny), ale systémů umožňujících půjčování e-knih je více.
 2. V knihovně se zaregistrujte; pro potřeby půjčování e-knih je při registraci nutné uvést e-mailovou adresu. Jedná se o zcela běžnou registraci čtenáře. Pokud už v knihovně registraci máte z dřívějška (půjčujete si tištěné knihy), nemusíte se registrovat znovu, ani si nemusíte nic aktivovat ani nic podobného, pouze si ověřte (ve svém profilu v online katalogu nebo u pracovníků knihovny), zda a jakou e-mailovou adresu máte ve svém čtenářském profilu uvedenou.
 3. Čtečka Onyx Boox Nova Pro s podporou půjčování e-knih z českých knihoven
  Zaregistrujte se na stránce www.palmknihy.cz (tlačítko „Registrace“ vpravo nahoře). Při registraci je nutné uvést stejnou e-mailovou adresu jako v knihovně. Pokud na Palmknihách máte ve svém profilu uvedenou jinou e-mailovou adresu než v knihovně, přihlaste se (na www.palmknihy.cz, tlačítko „Přihlášení“ vedle tlačítka „Registrace“) a e-mailovou adresu si změňte (v sekci „Kontaktní informace“). Stejně jako v případě knihovny se jedná o zcela standardní registraci a pokud už na Palmknihách účet máte (protože si tam e-knihy kupujete), nevytvářejte si další, pouze si zkontrolujte e-mailovou adresu u toho stávajícího. (Podle e-mailové adresy systém pozná, komu se má konkrétní e-kniha vypůjčená v knihovně objevit v mobilní aplikaci. Z celého postupu je to jediná důležitá věc, pokud budete mít v knihovně a na Palmknihách uvedenou stejnou e-mailovou adresu, začne vám půjčování e-knih v knihovně fungovat automaticky.)
 4. Nainstalujte si do čtecího zařízení aplikaci, která půjčování e-knih podporuje. V současné době máte pro Android i pro iOS k dispozici dvě možnosti:
  • Android 4.1+: eReading.cz – starší aplikace používaná od začátku projektu eVýpůjčky
  • Android 5.0+: Palmknihy – nově vyvíjená aplikace, výhledově aplikaci eReading.cz nahradí; obě aplikace je možné používat souběžně, i na jednom zařízení (což není špatný nápad – může se stát, že některá kniha vypadá v nové aplikaci lépe než ve staré, ale také se může stát, že některá e-kniha zatím nejde v nové aplikaci otevřít)
  • iOS 9.0+: eReading.cz
  • iOS 11.0+: Palmknihy
  Kromě telefonů a tabletů je možné používat specializované čtečky e-knih s e-inkovým displejem, které umožňují instalaci vlastních Android aplikací. Pokud si pořizujete novou čtečku kvůli půjčování e-knih, tento parametr si důkladně ověřte, na nejrozšířenějších čtečkách (Kindle, PocketBook, Kobo…) není využívání této služby (eVýpůjčky) možné! Z u nás běžně dostupných modelů jsou použitelné například novější modely od společnosti Onyx International (Boox Poke Pro, Boox Poke2, Boox Nova Pro, Boox Nova Plus, Boox Nova2, Boox Note, Boox Note2, Boox Note Pro, Boox Max2 Pro, Boox Max3…).
 5. Přihlaste se do online katalogu své knihovny a u požadovaného titulu klikněte na tlačítko „Půjčit e-knihu“, „Vypůjčit e-Knihu“ nebo podobné. Po odsouhlasení podmínek výpůjčky máte hotovo. Titul se obratem automaticky přiřadí k vašemu profilu na portálu Palmknihy a naleznete jej také v nainstalované mobilní aplikaci v telefonu/tabletu/čtečce:
  • aplikace eReading.cz: na záložce „Online“ kliknete na náhled obálky, načež se e-kniha stáhne do zařízení, objeví se na záložce „Místní“ a můžete číst
  • aplikace Palmknihy: v sekci „Moje e-knihy“ kliknete na náhled obálky a následně na tlačítko „Číst“, načež se e-kniha stáhne do zařízení a můžete číst
  Po 31 dnech výpůjčka expiruje a ze zařízení se automaticky smaže. Pokud e-knihu za 31 dní nestihnete přečíst, můžete si ji půjčit znovu na dalších 31 dní (stejným postupem, jako když si ji půjčujete poprvé). Je možné mít současně vypůjčených a rozečtených několik titulů, typicky 2 až 5 (záleží na konkrétní knihovně). Připojení k internetu je zapotřebí pouze pro jednorázové stažení e-knihy, po celou dobu jejího čtení můžete být offline. Půjčování e-knih nabízí většina knihoven čtenářům zdarma v rámci standardního členského poplatku, nicméně nemusí to tak být vždy, pro jistotu se ve své knihovně informujte.
 6. Při samotném hledání vhodné e-knihy k vypůjčení můžete místo katalogu své knihovny alternativně používat tento web. Na úvodní stránce naleznete vyhledávací formulář, případně vybírejte mezi novinkami, e-knihami s blížící se expirací licence, nejlépe hodnocenými známými tituly nebo nejlépe hodnocenými neznámými tituly. K dispozici je také interaktivní seznam zapojených nakladatelů. Registrovaní uživatelé si navíc mohou jednotlivé e-knihy zařazovat do wishlistu. Po kliknutí na název požadované e-knihy a následně na název města se ocitnete ve své knihovně, kde výpůjčku dokončíte.
Čtečka Onyx Boox Note2 s aplikací Palmknihy

Konkrétní postup

Některé knihovny připravily pro své čtenáře vlastní návod, zohledňující místní zvyklosti, aktuální podmínky a používaný katalog:

Aleph: Ostrava-MSVK · Pardubice 
ARL/IPAC: Bratislava-Ružinov [SK] · Brno · České Budějovice · Kladno · Liberec · Malacky [SK] · Týn nad Vltavou · Vyškov 
Clavius/Carmen: Boršice · Bratislava-Petržalka [SK] · Břeclav · Cvikov · Český Krumlov · Domažlice · Kunovice · Litovel · Milevsko · Nový Jičín · Opava · Orlová · Pezinok [SK] · Prachatice · Prostějov · Ružomberok [SK] · Uherské Hradiště · Žilina [SK] 
InfoGate/Biblib: Banská Bystrica [SK] · Bardejov [SK] · Bratislava [SK] · Humenné [SK] · Karviná · Kremnica [SK] · Levoča [SK] · Lučenec [SK] · Nitra [SK] · Poprad [SK] · Prešov [SK] · Rimavská Sobota [SK] · Stará Ľubovňa [SK] · Svidník [SK] · Veľký Krtíš [SK] · Vranov nad Topľou [SK] · Zvolen [SK] 
Koha/VuFind: Beroun · Bohumín · Česká Třebová · Desná · Duchcov · Dvůr Králové nad Labem · Frenštát pod Radhoštěm · Havířov · Choceň · Jablonec nad Nisou · Jiřetín pod Bukovou · Kostelec nad Orlicí · Kyjov · Lanškroun · Letohrad · Litoměřice · Litomyšl · Litvínov · Loket · Městec Králové · Moravská Třebová · Neratovice · Nová Paka · Nový Bydžov · Rokycany · Roudnice nad Labem · Smržovka · Sokolov · Tábor · Turnov · Ústí nad Orlicí · Železný Brod 
Tritius: Benešov · Bílina · Blansko · Bojkovice · Brandýs nad Labem · Bratislava-Staré Mesto [SK] · Bystré · Česká Lípa · Česká Skalice · Český Brod · Dačice · Děčín · Dobříš · Dolní Břežany · Františkovy Lázně · Frýdek-Místek · Havlíčkův Brod · Hodonín · Hradec Králové · Hradištko · Hulín · Chabařovice · Chodov · Chomutov · Jablunkov · Jevíčko · Jihlava · Jilemnice · Jindřichův Hradec · Kamenice · Karlovy Vary · Kaznějov · Klatovy · Klecany · Kolín · Kroměříž · Kutná Hora · Letovice · Luhačovice · Lysice · Mariánské Lázně · Mikulov · Milovice · Moravské Budějovice · Morkovice · Most · Olomouc · Ostrava-KMO · Ostrov · Pacov · Pelhřimov · Plzeň · Praha 16 · Přerov · Příbor · Rychnov u Jablonce nad Nisou · Říčany · Sedlčany · Semily · Stachy · Studénka-sídliště · Studénka-zámek · Svitavy · Šenov · Tábor-SSJS · Tanvald · Teplice · Trenčín [SK] · Trutnov · Třinec · Ústí nad Labem · Úvaly · Veltruby · Veselí nad Lužnicí · Veselí nad Lužnicí · Veselí nad Moravou · Vimperk · Vrdy · Zruč-Senec 
Verbis/Portaro: Broumov · Bruntál · Břidličná · Dobruška · Halenkovice · Cheb · Jeseník · Jičín · Krnov · Lysá nad Labem · Mladá Boleslav · Mohelnice · Náchod · Napajedla · Pecka · Rožnov pod Radhoštěm · Slavičín · Spytihněv · Šumperk · Úpice · Valašské Klobouky · Valašské Meziříčí · Velvary · Vsetín · Zlín · Zubří 

Pokud svou knihovnu v seznamu nenajdete, můžete si přečíst návod z jiné knihovny, která používá stejný knihovní systém jako ta vaše, princip bude obdobný. Narazíte-li v seznamu na neplatný nebo neaktuální odkaz, případně v seznamu odkaz na existující návod chybí, dejte mi o tom vědět.

Často kladené dotazy

Není mi jasné, co vlastně „půjčování e-knih“ znamená.

Veřejné knihovny se průběžně snaží přizpůsobovat aktuálním trendům a čtenářským preferencím a proto již řadu let zpřístupňují nejrůznější zdroje také v elektronické podobě. Vyčerpávající přehled možností a nabízených služeb naleznete na stránce E-knihy pro knihovny.

Čtečka Onyx Boox Note2 s aplikací Palmknihy

Od roku 2014 si je možné díky spolupráci některých knihoven a nakladatelů (a společnosti Palmknihy - eReading s.r.o. coby zprostředkovatele a provozovatele platformy, v současné době známé jako eVýpůjčky) půjčovat také vybrané aktuálně vydávané tituly ve formě e-knih v českém a slovenském jazyce.

Půjčováním se rozumí, že čtenář nezíská e-knihu napořád (jako v případě nákupu), ale pouze na omezenou dobu. Konkrétně v případě eVýpůjček činí tato doba 31 dní, po jejímž uplynutí se vypůjčená e-kniha ve čtecím zařízení automaticky znepřístupní. Výhodou výpůjčky je nižší cena, kterou navíc v tomto případě za čtenáře většinou hradí knihovna (konkrétní podmínky a parametry naleznete na internetových stránkách své knihovny).

Tento web (pujcovani-eknih.cz) se věnuje výhradně eVýpůjčkám, tedy e-knihám z nabídky Palmknih dostupným k vypůjčení v knihovnách.

Pro koho je služba určena?

eVýpůjčky mohou využívat všichni čtenáři s platnou registrací v některé ze zapojených knihoven.

Proč se musím registrovat v knihovně? Není to zbytečná komplikace? Nešlo by si nabízené e-knihy místo „bezplatného půjčování“ volně stahovat z internetu?

E-knihy nabízené v rámci projektu eVýpůjčky (tj. ve spolupráci s Palmknihami) ve skutečnosti nejsou zdarma*. Jedná se o komerční tituly, jejichž produkce stojí nakladatele peníze, které potřebují k přípravě a vydávání dalších knih. Kromě prodeje papírových knih, e-knih a audioknih někteří nakladatelé navíc umožňují půjčování svých e-knih v knihovnách. Knihovny za každou uskutečněnou výpůjčku platí, tj. stejně jako půjčování papírových knih, také půjčování e-knih pro ně představuje určité náklady.

Výše uvedené může znít na první pohled zvláštně, ale je to zcela v pořádku. Knihovny nejsou podnikatelské subjekty, jejich provoz financují zřizovatelé (zpravidla obce nebo kraje), kteří tím sledují jiné cíle než vytváření zisku (např. demokratizaci přístupu k informacím pro místně příslušné obyvatele). Nicméně protože výpůjčky komerčních e-knih něco stojí a rozpočty nejsou neomezené, knihovny potřebují mít své náklady pod kontrolou a vynakládat je co nejúčelněji (poskytovat zamýšlené služby čtenářům v daném regionu).

Z pohledu nakladatelů by nedávalo ekonomický smysl, aby si e-knihy mohl volně stahovat kdokoli v neomezeném množství. Pokud by prodeje určitého titulu v kombinaci s půjčováním vygenerovaly menší objem financí než samotné prodeje bez půjčování, tj.

nakladatelé by e-knihy k půjčování přestali poskytovat, protože by to pro ně bylo nevýhodné. (Jak bylo uvedeno, půjčovné za čtenáře v tomto případě hradí zřizovatel knihovny, ale to pro nakladatele není podstatné.)

Reálný dopad se těžko měří, protože když nakladatel něco zkusí, nikdy nemůže s naprostou jistotou říct, co by se přesně stalo (ve stejném období), kdyby to nezkusil. Praxe naznačuje, že čím více se určitá e-kniha čtenářům líbí, tím více se prodává, půjčuje i pirátí a naopak (pro čtenáře nezajímavé e-knihy se neprodávají, nepůjčují ani nepirátí), ale vždy je nutné vývoj bedlivě sledovat a citlivě hledat rovnováhu a dlouhodobě udržitelné modely.

Ze stejného důvodu je omezen počet současných eVýpůjček na uživatele, respektive maximální celkový počet uskutečnitelných eVýpůjček na uživatele za měsíc.

Čtečka Onyx Boox Note2 s aplikací Palmknihy

*Představa, že finanční ztrátu spojenou s poskytnutím nově vydané e-knihy ke stažení zdarma (⇒ nulové prodeje e-knihy) vykompenzuje zvýšené povědomí o knize jako takové a následný nárůst prodejů papírové verze neodpovídá současné realitě. Mnoho lidí stojí pouze o elektronickou verzi (nemají místo v knihovně, nemají místo v kabelce, často cestují, bolí je záda…) a přesto chtějí na vydávání knih finančně přispívat (měli by chtít, pokud jim záleží na tom, aby nepřestaly vycházet nové tituly).

Jsou eVýpůjčky dostupné ve všech knihovnách?

Nejsou. Nabídka poskytovaných služeb vždy záleží na osádce konkrétní knihovny a také na dohodě osádky se zřizovatelem. Pokud knihovna používá některý z knihovních systémů, který eVýpůjčky podporuje (Aleph, ARL/IPAC, Clavius/Carmen, InfoGate/Biblib, Koha/VuFind, Tritius, Verbis/Portaro), pokud osádka chce e-knihy půjčovat a pokud je zřizovatel ochoten půjčování e-knih financovat, není důvod, aby se tak nedělo. Stačí, aby knihovna kontaktovala Palmknihy a dohodla se na podrobnostech a konkrétním postupu nasazení eVýpůjček.

Průběžně aktualizovaný přehled zapojených knihoven naleznete na mapě eVýpůjček. Pokud vaše knihovna na mapě není, můžete jí zapojení doporučit, případně zkusit jinou knihovnu v nejbližším okolí.

Vlastním čtečku Kindle/PocketBook/Kobo/Bookeen/Tolino/B&N Nook. Mám s eVýpůjčkami smůlu?

Máte smůlu, resp. musíte je číst na něčem jiném. Aby bylo možné udržet eVýpůjčky na uzdě, resp. aby nakladatelé opravdu dostali očekávaných pár korun za každého člověka, který si jejich e-knihu přečte, je nutné používat speciální aplikaci, která je na systém eVýpůjček přímo napojená a současně půjčovaným e-knihám zajišťuje přiměřenou míru ochrany. Aplikace je v současné době k dispozici pouze pro Android a iOS a na nejrozšířenější čtečky (Kindle, PocketBook atd.) ji není možné nainstalovat. Takže je to tak, na uvedených čtečkách eVýpůjčky nefungují. Můžete používat telefon/tablet nebo nějakou čtečku s Androidem (různé modely čteček Onyx, Boyue a další).

Názory na čtení na telefonech/tabletech se různí, každému vyhovuje něco jiného. Obecné doporučení?

Čtečka Onyx Boox Note2 s aplikací Palmknihy

Uvedené omezení se týká pouze eVýpůjček a dalších služeb vyžadujících instalaci speciálních aplikací (Bookport aj.). Například e-knihy z nabídky Městské knihovny v Praze (převážně starší tituly digitalizované v rámci projektu e-knihovna) jsou vhodné pro libovolnou čtečku, včetně Kindle nebo PocketBooku. Vypůjčené e-knihy z databáze EBSCO přečtete na libovolném zařízení s podporou Adept (Adobe) DRM (tj. na PocketBooku ano, na Kindle ne). A tak dále.

Je možné číst eVýpůjčky na počítačích s Windows/macOS/Linuxem?

Není to možné. Jak bylo uvedeno výše, potřebné aplikace jsou k dispozici pouze pro Android a iOS.

Jak s eVypůjčkami souvisí tenhle web?

Web pujcovani-eknih.cz je reakcí jednoho řadového uživatele eVýpůjček na některé „nedostatky“ systému ve vanilla verzi. Když jsem si e-knihy začal půjčovat, vadilo mi několik věcí, mimo jiné:

a tak dále. Pro svoji potřebu jsem si proto dodělal pár vylepšení (původně šlo o RSS kanál, později jednoduchý web), načež mi přišlo líto, že know-how získané během zkoumání principů a mechanismů fungování systému eVýpůjček využívám jenom pro sebe – a bylo to. Web se stále příležitostně upravuje, někdy i na základě uživatelských námětů, například nápad dotahovat k jednotlivým vypůjčitelným titulům hodnocení z Databáze knih není můj.

Chtěl(a) bych se zeptat ještě na…

Libovolný související dotaz prosím zapište do diskusního fóra. eVýpůjčky jsou bezva a pokud se vám zdají příliš složité, často je to jenom zdání.

 

[ Hlavní strana | Kontakt ]