No, stane se.
V knihovnách si je možné půjčovat e-knihy z různých zdrojů, se kterými jsou spojené různé technické požadavky. Na Kindle si můžete číst například e-knihy z produkce
Městské knihovny v Praze.
S e-knihami prezentovanými na
těchto stránkách (eVýpůjčky) se nicméně věci mají jinak. Jejich půjčování je možné jen díky tomu, že:
- výpůjčky jsou časově omezené
- počet souběžných výpůjček je omezený
- vypůjčené e-knihy není možné sdílet
- každá knihovna platí za každou jednotlivou výpůjčku
Pokud by tomu bylo jinak, čtenáři by si e-knihy přestali kupovat (pokud by si mohli "zdarma" napůjčovat e-knih, co hrdlo ráčí) a nakladatelé by je přestali vydávat a umřeli by hlady. (V mnoha případech se jedná o komerčně úspěšné novinky, jejichž prodej je pro nakladatele primárním zdrojem obživy.)
Z tohoto důvodu je zapotřebí zajistit určitou úroveň ochrany vypůjčovaných e-knih, které není na čtečkách s uzavřeným proprietárním systémem možné dosáhnout a čtení proto vyžaduje speciální aplikaci, kterou si je zapotřebí nainstalovat:
Výběr čtecích zařízení je tedy omezený na telefony/tablety s Androidem/iOS nebo e-inkové čtečky s Androidem.
ČTENÍ EVÝPŮJČEK NA ČTEČKÁCH KINDLE, POCKETBOOK, KOBO, BOOKEEN, ATD. ATD. NENÍ MOŽNÉ.Co se e-inkových čteček týče, použitelná jsou výhradně zařízení čínské provenience (nejen vyrobená, ale také navržená v Číně) s Androidem, u kterých je zapotřebí počítat s určitými specifiky, zejména relativně nevyladěným softwarem (ve srovnání např. se čtečkami Kindle). Situace je nicméně výrazně lepší, než byla třeba před pěti lety.
V minulosti nabízela společnost eReading "vlastní" čtečky (= různé čínské čtečky s logem kočky Erny a integrovanou českou knihovničkou), oblíbená byla také čtečka C-TECH Lexis (EBR-61). Čtečky eReading ani C-TECH Lexis se již neprodávají.
Pokud zatím žádnou čtečku nemáte a o nějaké uvažujete, v současné době je zřejmě nejzajímavější nabídka společnosti Onyx International, konkrétně nové čtečky s Androidem 6.0, které jsou stále aktivně podporované (vycházejí pro ně nové verze firmwaru). S výjimkou nejmenší 6" Boox Poke Pro jsou všechny téměř identické, liší se hlavně velikostí (úhlopříčkou displeje) a cenou. (Boox Poke Pro nepodporuje stylus, tj. nefunguje jako zápisník.)
Onyx je nejzajímavější zejména proto, že má v současné době zřejmě relativně nejpoužitelnější software (na čínské poměry). Viz například
https://www.youtube.com/watch?v=ggustE7skmY (Onyx vs. Boyue). Dá se říct, že se jedná o jakousi čínskou vlajkovou loď, kterou se ostatní čínští výrobci snaží s určitým zpožděním kopírovat, navíc většinou nepříliš úspěšně.
Osobně používám
Boox Note Pro, takže můžu odpovědět na případné konkrétní dotazy.
Při nákupu věnujte pozornost technickým specifikacím, čteček Onyx existuje poměrně značné množství. Některé čtečky mají integrované nasvícení, některé ne, některé používají skleněnou vrchní vrstvu, jiné plastovou (plast je levnější a lehčí, ale dá se snáze poškrábat), a podobně. Označení jsou často podobná a ne vždy logická, například "Pro" v názvu většinou znamená "skleněný displej a podpora stylusu", ale Boox Poke Pro nepodporuje stylus a Boox Nova Plus (2019) má skleněnou vrchní vrstvu displeje.