Půjčování e-knih v knihovnách

 | Hlavní stránka | Registrace | Ankety | Hledání | Statistika |
Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /  
 

Chybějící datum expirace

 
Autor Ctenar

Člen
#1 | Zasláno: 28 Čvc 2019 13:29  
Proč u některých e-knih není uvedené datum expirace ("K vypůjčení do")? Nevím, zda po nich mám skočit hned, nebo až později.

Autor Admin

Administrátor
#2 | Zasláno: 28 Čvc 2019 13:47  
Datum expirace nastavují nakladatelé (pro každý titul zvlášť).

Uvedené datum je zpravidla odrazem nějaké smluvně dané skutečnosti, tj. pokud nakladatel s majitelem práv uzavřou dohodu, na základě které může nakladatel e-knihu šířit do určitého data (zpravidla jednotky let od zahájení prodeje/půjčování), uvede datum expirace licence při zařazování prodávané/půjčované e-knihy do katalogu prodejce a následně se nemusí o nic starat – k zadanému datu e-kniha zmizí z navázaných obchodů a knihoven zcela automaticky.

Toto je ovšem pouze doporučení. Uvádění data expirace není povinné, nakladatel si může vést vlastní evidenci někde stranou a e-knihy z nabídky odstraňovat ručně.

Chybějící datum expirace tedy znamená, že

  • nakladatel je s autorem nebo jeho zástupcem dohodnutý, že může e-knihu poskytovat trvale a e-kniha z nabídky skutečně nezmizí "nikdy"
  • nebo si nakladatel vede vlastní evidenci údajů o expiraci jednotlivých titulů a ukončování jejich distribuce provádí ručně – datum zmizení e-knihy z nabídky obchodů/knihoven v takovém případě není možné předvídat

I v případě, že je u e-knihy nějaké datum expirace uvedené, může se stát, že se nakladatel z libovolného důvodu rozhodne ukončit prodej/půjčování dříve a e-knihu z nabídky odstraní bez ohledu na toto datum.

Stejně tak se může stát, že e-kniha expiruje a nakladatel ji později do nabídky zařadí znovu (uvede nové datum expirace, případně neuvede žádné).

Zmíněné situace nicméně v praxi nastávají spíše výjimečně a pokud máte vyhlédnuté větší množství e-knih, které si výhledově plánujete vypůjčit, je vhodné si na začátek fronty zařadit tituly s avizovanou expirací.

http://www.pujcovani-eknih.cz/expirace

Datum expirace

Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /
 Chybějící datum expirace

Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na původní zprávu


  ?
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.

 

 
Půjčování e-knih v knihovnách Powered by PHP Forum Software miniBB ®


  ⇑