Půjčování e-knih v knihovnách

 | Hlavní stránka | Registrace | Ankety | Hledání | Statistika |
Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /  
 

Pujcovani e-knih

 
Autor AdelaD
Návštěvník
#1 | Zasláno: 13 Srp 2024 17:58  
Dobry den,
jelikoz ziji v zahranici, jiz dlouho dobu sleduji, zda se ceske knihovny vydaji tez elektronickym smerem, jako tomu je u tech zahranicnich, kde jsou v podstate stovky tisic knih a audioknih dostupne pres aplikaci Libby. Dnes jsem nahodou objevila i Vas web, ale prijde mi, ze dostupnych knih je opravdu velmi malo (mam clenskou prukazku pouze do Mestske knihovny v Praze).
Je nekde k dispozici prehled, ktere knihovny maji nejvice dostupnych e-knih a audioknih?
Existuje plan rozsirovani projektu, ve kterem budou e-knihy a audioknihy z knihoven dostupnejsi?
Mockrat dekuji a preji hezky zbytek dne.

S pozdravem
AD

Autor Admin

Administrátor
#2 | Zasláno: 14 Srp 2024 07:35  
Dobrý den,

v českém prostředí žel neexistuje žádná obdoba Libby (s nabídkou "všeho").

Knihovny mají na výběr z několika konkurenčních platforem. Menší knihovny využívají obvykle jenom jednu (zpravidla eVýpůjčky od Palmknih), větší knihovny (například krajské) jich nabízejí víc. Konkurencí se myslí opravdu konkurence i co se týče nabídky titulů — například Grada je konkurencí Albatros Media, takže na platformě Bookport nenajdete e-knihy vydané AM a obráceně. V tomhle ohledu je Libby dál.

Určitou představu může nabídnout rozcestník E-knihy pro knihovny (není úplně aktuální).

Městská knihovna v Praze jednak postupně digitalizuje tituly, u kterých jim to umožňují autorská práva (tj. hlavně starší) a jednak si je možné půjčit tituly z platformy Bookport provozované Gradou.

Na Vašem místě bych zvážil registraci ještě v nějaké větší knihovně s nabídkou titulů, které v MLP nemají. Konkrétně mě napadá liberecká knihovna, kde si je možné půjčovat e-knihy z platforem eVýpůjčky (Palmknihy), Flexibooks (Fraus) a EBSCO. Navíc nabízejí možnost vzdálené registrace, takže kvůli půjčování e-knih není nutná osobní návštěva (knihovny/Liberce).

Přestože má stávající podoba služeb svoje mouchy, je půjčování e-knih pro knihovny docela drahé — například v případě eVýpůjček (Palmknihy) přijde knihovnu každé vypůjčení jedné e-knihy jednomu čtenáři na 31 dní na 49 Kč. Takže pokud si někdo za rok půjčí 40 e-knih, zaplatí za něj (za jednoho člověka) knihovna téměř 2000 Kč. A to si dotyčný ještě může půjčovat e-knihy z jiných platforem než od Palmknih (za které knihovna platí podobně). A od čtenáře za to dostane většinou jen symbolický členský příspěvek, 200 Kč nebo ještě méně (v některých knihovnách se již zavedla finanční spoluúčast, kdy čtenář za každou elektronickou výpůjčku platí třeba 20 Kč).

Pokud jste zvyklá na Libby, je na místě upozornit, že každá platfoma používá vlastní aplikaci (vypůjčené e-knihy nejde číst v ničem jiném). Takže v případě zájmu o e-knihy z různých platforem si je potřeba nainstalovat víc aplikací (i když se všechny e-knihy půjčují z jedné knihovny) a hlavně některé aplikace jsou poněkud uživatelsky nepřívětivé, což platí zejména pro Palmknihy a Flexibooks — viz uživatelské recenze v app storech. Slabším nebo středně silným povahám může jejich používání znehodnotit čtenářský zážitek.

O žádných tajných revolučních plánech s příslibem lepších zítřků nevím. Bylo by ale fajn, kdyby nějaké existovaly. Můžete si o tom popovídat třeba s tou libereckou knihovnou, pokud budete zvažovat registraci.

Autor AdelaD
Návštěvník
#3 | Zasláno: 14 Srp 2024 09:49  
Admin
Mockrat dekuji za vycerpavajici odpoved, urcite si veskere Vami navrzene zdroje projdu.

Je ale opravdu smutne, ze knihovny musi platit neco navic, kdyz principielne neni rozdil v tom, zda si danou knihu vypujcim online nebo prezencne (alespon v Libby existuje vzdy omezeny pocet kusu a dila se zapujcuji pouze na dva tydny). I tak ale budu doufat, ze se do budoucna situace s dostupnosti vypujcek e-knih a audioknih u nas zlepsi

Jeste jednou dekuji a preji krasny den.

Autor Admin

Administrátor
#4 | Zasláno: 14 Srp 2024 10:26  
AdelaD:
v Libby existuje vzdy omezeny pocet kusu
Existují různé modely, ten co zmiňujete by byl pro knihovny praktičtější, hlavně proto, že by mohly lépe regulovat, kolik je poskytování služby bude stát.

Ale v našich knihovnách se z nějakého důvodu plošně zavedl model, kdy počet souběžných výpůjček konkrétního titulu nijak omezený není. Což knihovny ve vztahu ke čtenářům prezentují jako výhodu ("jakmile vyjde bestseller, můžete si ho všichni půjčit první den a nikdo nemusí čekat, na papírovou knihu byste čekali několik měsíců"), na druhou stranu je to v konfliktu s rozpočtem, který je vždycky omezený (určený zřizovatelem), a pak se s tím knihovny perou. Viz třeba nedávný článek Význam a podoby audioknih v knihovních fondech v časopisu Duha (pro audioknihy platí to samé, jednotlivé výpůjčky jsou často ještě dražší):

Velký zájem čtenářů o e-audioknihy byl očekávatelný, ve Zlíně se nám díky propagační kampani podařilo souběžně naboostovat i již zavedené eVýpůjčky. Ke konci dubna 2024 máme již více uživatelů než za celý rok 2023 a spotřeba elektronických výpůjček je 2,5x vyšší. Celkem 425 čtenářů letos využilo jen elektronické výpůjčky (z nich 64 jen audioVýpůjčky), bez této online služby by se možná našimi čtenáři nestali. Díky vzdálené registraci někteří z nich zlínskou knihovnu ani fyzicky nikdy nenavštívili. Logickým důsledkem je výrazné zvýšení nákladů a nutnost rozpočet alokovaný na elektronické výpůjčky posílit, aby nebyl vyčerpán už v průběhu roku. Pečlivě vyhodnocujeme statistická data a využíváme regulační limity pro řízení spotřeby tak, aby byli spokojeni i náruživí posluchači, ale zároveň se zabránilo plýtvání. K tomu patří i edukace čtenářů o principech fungování této služby a faktu, že knihovna za jejich elektronické výpůjčky platí, což si mnozí vůbec neuvědomovali.

Je logické, že pokud si knižní novinku v den vydání půjčí potenciálně nekonečný počet lidí, musí za ně nakladatel (coby podnikatel) chtít od knihovny potenciálně nekonečné peníze, proto je to nastavené takto (poplatek za každou jednotlivou e-výpůjčku).

Takže to je takové další místní specifikum, nad kterým se dá jen rameny krčiti. Pro čtenáře je to výhodné v případě těch bestsellerů, na druhou stranu je limituje počet výpůjček na čtenáře a měsíc, protože kdyby neexistoval ani ten, to už by zřizovatele knihoven úplně finančně zlikvidovalo. Pro provozovatele platformy je to perfektní a pokud se nikdo necukal, proč programovat složitější systém, ze kterého by byly nižší příjmy . Ale tohle nevím, nechci nikomu křivdit, možná to tak není a navrhly si to knihovny samy.

Autor AdelaD
Návštěvník
#5 | Zasláno: 14 Srp 2024 11:25  
Admin
Mate naprostou pravdu. Nedava to smysl a osobne se divim, ze na neco takoveho knihovny, resp jejich zrizovatele pristoupili, kdyz ve svete existuje a hlavne funguje model, ktery je mnohem privetivejsi jak ke ctenarum, tak ke knihovnam samotnym. Nezbyva tedy nez doufat, ze se preci jen v budoucnu dockame i nejakeho lepsiho modelu e-vypujcek

Ctu predevsim cizojazycnou literaturu, ale minimalne jednou do mesice narazim na knihu, kterou bych si precetla radeji v cestine, popripade jde primo o ceskeho autora. Bohuzel mi ale nezbyva, nez si knihu elektronicky zakoupit. A jelikoz jsou to vetsinou knihy, ktere si prectu jen jednou, pujcila bych si knihu radeji z knihovny.

Osobne se take domnivam, ze lepsi dostupnost elektronickych knih a audioknih skrze knihovny by pak viditelne snizila mnozstvi lidi, kteri takove knihy ziskavaji jinymi, ne zcela legalnimi cestami.

Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /
 Pujcovani e-knih

Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na původní zprávu


  ?
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.

 

 
Půjčování e-knih v knihovnách Powered by PHP Forum Software miniBB ®


  ⇑