Půjčování e-knih v knihovnách

 | Hlavní stránka | Registrace | Ankety | Hledání | Statistika |
  
Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /  
 

Nesoulad mezi Půjčování e-knih v knihovnách vs. Knihovny

 
Autor maerlyn
Člen
#1 | Zasláno: 14 Úno 2023 11:58  
Narazil jsme na takovou věc: vyhledám na zdejším webu e-knihu (např. Jiné místo od K. Karolové, https://www.pujcovani-eknih.cz/kniha/2615494-jine-misto), vyhledám zda se nachází v knihovně v Táboře — nachází, tedy podle seznamu knihoven, ale po otevření webu vybrané knihovny v Táboře mi to píše: Vaše hledání — (ISBN/ISSN:9788076832947) — nebyl nalezen žádný výskyt (https://katalog.knihovnatabor.cz/Search/Results?join=AND&bool0%5B%5D=AND&lookfor0%5B%5D=9788076832947&type0%5B%5D=ISN&filter%5B%5D=format%3A"eBook"). Přitom v jiných knihovnách, namátkou vybraných, se kniha zobrazí k vypůjčení.
Je problém na vašem webu nebo v dané knihovně? Není to jen tato e-kniha, jen ji mám aktuálně v paměti.
Další e-kniha je V temnu od Vandy Tomasové.

Autor Admin

Administrátor
#2 | Zasláno: 14 Úno 2023 12:43  
maerlyn:
Je problém na vašem webu nebo v dané knihovně?
Dobrý den,

toto není chyba, ale vlastnost.

Existuje seznam vypůjčitelných e-knih poskytovaný knihovnám Palmknihami (XML feed, pro všechny knihovny stejný). Z nejrůznějších důvodů ale všechny knihovny nenabízejí všechny dostupné tituly.

Některé důvody jsou pochopitelné (půjčování e-knih není nejlevnější záležitost a tak některé knihovny např. úmyslně nepůjčují e-knihy, které mají ve svém fondu v papírové podobě).

Některé důvody jsou pochopitelné méně (např. knihovna před lety půjčování e-knih zavedla, po několika měsících "se to rozbilo" a nikdo to neřeší, takže mají v katalogu několik let starý seznam titulů vesměs s expirovanými licencemi, případné pokusy o vypůjčení končí chybou a nikomu to nevadí).

Zdejší web nijak nekontroluje nabídku v jednotlivých knihovnách. Pro každou knihovnu má k dispozici pouze informace (malou množinu metadat) umožňující sestavit URL pro vyhledávání podle ISBN.

Konkrétně v Táboře aktuálně chybí zhruba 15 % vypůjčitelných e-knih. Důvod neznám. Obecně platí to, co je na tomto webu uvedeno pod seznamem odkazů do knihoven:

Upozornění 1: Některé e-knihy nemusí být z technických důvodů (používaný katalog, frekvence aktualizací...) k dispozici ve všech knihovnách. Pokud v seznamu kliknete na název svého města, ocitnete se v katalogu tamější knihovny, ale konkrétní e-kniha se nevyhledá, požádejte pracovníka příslušné knihovny o nápravu ("Dobrý den, chci si vypůjčit e-knihu 'Jiné místo', ale ve vašem katalogu chybí, přestože se v jiných knihovnách s eVýpůjčkami nachází, bylo by možné s tím něco udělat?").

Problém může být i na tomto webu (při sestavování URL se použijí nějaké zbytečné/nadbytečné filtry, kvůli kterým se e-kniha nevyhledá, i když v nabídce knihovny existuje), ale tohle není ten případ.

Viz také volně související poznámka v jiném diskusním vláknu.

Pokud byste se v knihovně v Táboře zkusil zeptat, budu rád, když se podělíte o výsledek pokusu.

Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /
 Nesoulad mezi Půjčování e-knih v knihovnách vs. Knihovny

Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na původní zprávu


 ?
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.

 

 
Půjčování e-knih v knihovnách Powered by PHP Forum Software miniBB ®
  ⇑