Půjčování e-knih v knihovnách

 | Hlavní stránka | Registrace | Ankety | Hledání | Statistika |
Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /  
 

Nesoulad mezi Půjčování e-knih v knihovnách vs. Knihovny

 
Autor maerlyn
Člen
#1 | Zasláno: 14 Úno 2023 11:58  
Narazil jsme na takovou věc: vyhledám na zdejším webu e-knihu (např. Jiné místo od K. Karolové, https://www.pujcovani-eknih.cz/kniha/2615494-jine-misto), vyhledám zda se nachází v knihovně v Táboře — nachází, tedy podle seznamu knihoven, ale po otevření webu vybrané knihovny v Táboře mi to píše: Vaše hledání — (ISBN/ISSN:9788076832947) — nebyl nalezen žádný výskyt (https://katalog.knihovnatabor.cz/Search/Results?join=AND&bool0%5B%5D=AND&lookfor0%5B%5D=9788076832947&type0%5B%5D=ISN&filter%5B%5D=format%3A"eBook"). Přitom v jiných knihovnách, namátkou vybraných, se kniha zobrazí k vypůjčení.
Je problém na vašem webu nebo v dané knihovně? Není to jen tato e-kniha, jen ji mám aktuálně v paměti.
Další e-kniha je V temnu od Vandy Tomasové.

Autor Admin

Administrátor
#2 | Zasláno: 14 Úno 2023 12:43  
maerlyn:
Je problém na vašem webu nebo v dané knihovně?
Dobrý den,

toto není chyba, ale vlastnost.

Existuje seznam vypůjčitelných e-knih poskytovaný knihovnám Palmknihami (XML feed, pro všechny knihovny stejný). Z nejrůznějších důvodů ale všechny knihovny nenabízejí všechny dostupné tituly.

Některé důvody jsou pochopitelné (půjčování e-knih není nejlevnější záležitost a tak některé knihovny např. úmyslně nepůjčují e-knihy, které mají ve svém fondu v papírové podobě).

Některé důvody jsou pochopitelné méně (např. knihovna před lety půjčování e-knih zavedla, po několika měsících "se to rozbilo" a nikdo to neřeší, takže mají v katalogu několik let starý seznam titulů vesměs s expirovanými licencemi, případné pokusy o vypůjčení končí chybou a nikomu to nevadí).

Zdejší web nijak nekontroluje nabídku v jednotlivých knihovnách. Pro každou knihovnu má k dispozici pouze informace (malou množinu metadat) umožňující sestavit URL pro vyhledávání podle ISBN.

Konkrétně v Táboře aktuálně chybí zhruba 15 % vypůjčitelných e-knih. Důvod neznám. Obecně platí to, co je na tomto webu uvedeno pod seznamem odkazů do knihoven:

Upozornění 1: Některé e-knihy nemusí být z technických důvodů (používaný katalog, frekvence aktualizací...) k dispozici ve všech knihovnách. Pokud v seznamu kliknete na název svého města, ocitnete se v katalogu tamější knihovny, ale konkrétní e-kniha se nevyhledá, požádejte pracovníka příslušné knihovny o nápravu ("Dobrý den, chci si vypůjčit e-knihu 'Jiné místo', ale ve vašem katalogu chybí, přestože se v jiných knihovnách s eVýpůjčkami nachází, bylo by možné s tím něco udělat?").

Problém může být i na tomto webu (při sestavování URL se použijí nějaké zbytečné/nadbytečné filtry, kvůli kterým se e-kniha nevyhledá, i když v nabídce knihovny existuje), ale tohle není ten případ.

Viz také volně související poznámka v jiném diskusním vláknu.

Pokud byste se v knihovně v Táboře zkusil zeptat, budu rád, když se podělíte o výsledek pokusu.

Autor bkrizova
Člen
#3 | Zasláno: 25 Dub 2023 13:07  
Prosím, prosím, jsme tu jako knihovna úplní nováčci a nerozumím tomu, proč máme knih 58%. Na čem, nebo na kom to závisí?
BK Obecní knihovna Bory

Autor Admin

Administrátor
#4 | Zasláno: 25 Dub 2023 14:41  
bkrizova:
nerozumím tomu, proč máme knih 58%
Dobrý den, paní Křížová,

děkuji za upozornění/dotaz. Myslím, že ve Vašem případě je zmíněných 58 % zavádějících.

Údaj vychází z počtu e-knih, které se vyhledají po kliknutí na odkaz "eVýpůjčky" v záhlaví vašeho webu.

Obecní knihovna Bory

Nicméně podle všeho "fond e-knihy" nezahrnuje všechny tituly z Vašeho katalogu, které nabízíte ve formě eVýpůjček.

Například novinku Les v domě od Aleny Mornštajnové nemáte ve fondu "e-knihy", ale ve fondu "monografie". Takže mezi těmi 6932 záznamy nalezenými po kliknutí na "eVýpůjčky" sice není, ale přesto se dá elektronická verze vypůjčit.

Obecní knihovna Bory

Obecní knihovna Bory

Pokud Vás zneklidnil někdo z Palmknih, pošlu mu nějaký obrázek kočičky, ať se hodí do zenu .

Každopádně pokud byste dokázali odkaz "eVýpůjčky" na svém webu opravit tak, aby příslušný dotaz vyhledal všechny eVýpůjčky napříč fondy, bylo by to pro mě zajímavé know-how, opravil bych si metadata pro Vaši knihovnu a přestal strašit s 58 %. Tohle je zřejmě dotaz na někoho, kdo u Vás Portaro implementoval (KP-SYS)?

Autor bkrizova
Člen
#5 | Zasláno: 25 Dub 2023 17:30  
Jejda, jejda, to to máme pomíchané. To nechci vidět statistiku na konci roku) Pošlu dotaz na KPSYS.
Paní v Palm knihách je zlatá a má svatou trpělivost se začátečníkem!
A moc děkuji!

Autor Admin

Administrátor
#6 | Zasláno: 27 Dub 2023 20:43  
bkrizova:
To nechci vidět statistiku na konci roku
Na nic podstatného to nemá vliv, je to kosmetická věc, kterou se není potřeba zneklidňovat.

Všiml jsem si, že jste si odkaz opravili, takže se Vašim návštěvníkům po kliknutí na odkaz "eVýpůjčky" vyhledají i knihy z fondu Monografie. Sice se pořád nezobrazují všechny ale jenom prvních 10000, ale to bude nějaké omezení aktuální verze katalogu, se kterým nejde nic dělat.

Nemá to žádný dopad ani pro uživatele těchto stránek (pujcovani-eknih.cz). Pokud si místní návštěvník v detailu libovolné e-knihy klikne na odkaz "Bory", vyhledá se kniha ve vašem katalogu podle ISBN bez ohledu na fond, včetně titulů nad rámec zmíněných 10000.

Autor Admin

Administrátor
#7 | Zasláno: 29 Dub 2023 06:28  
Admin:
Pošlu dotaz na KPSYS.
Přeci jen mi to nedá — pokud byste chtěli mít vyhledávání nastavené perfektně, můžete na KP-SYS poslat ještě jeden doplňující dotaz na to omezení na 10000 záznamů, zřejmě to není nutné (takové nastavení v katalogu mít). Našel jsem knihovnu, kde ho nemají.

Vyhledání všech eVýpůjček ve Vaší knihovně (odkaz):
Obecní knihovna Bory

Vyhledání všech eVýpůjček v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně (odkaz):
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

(stejná verze stejného katalogu od stejného KP-SYSu, ale bez omezení, kvůli kterému se vám ve výsledcích nezobrazí 10001. a další eVýpůjčky).

Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /
 Nesoulad mezi Půjčování e-knih v knihovnách vs. Knihovny

Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na původní zprávu


  ?
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.

 

 
Půjčování e-knih v knihovnách Powered by PHP Forum Software miniBB ®


  ⇑