Půjčování e-knih v knihovnách

 | Hlavní stránka | Registrace | Ankety | Hledání | Statistika |
Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /  
 

Bazar e-knih

 
Autor Radim Pospíšil
Návštěvník
#1 | Zasláno: 23 Lis 2020 11:34  
Nepodařilo se mi najít nic k tématu "bazar e-knih". Přemýšlím takto:

- zakoupím e-knihu
- přečtu ji a nechci si ji nechat
- nabídnu ji dalšímu zájemci

S tištěnými knihami je možné tento postup praktikovat, a to navzdory riziku, které vydavatelé podstupují. Tištěnou knihu je možné snadno nelegálně okopírovat a kopii si skrytě ponechat.

S e-knihami je to ale pravděpodobně jinak. Např. článek informuje o zákazu této činnosti v Nizozemsku (rok 2015). Vypadá to, že e-knihu není možné prodat dál. Přitom rozdíl není v možnosti pořízení kopie.

Další článek odkazuje na německou službu "Skoobe", což vypadá jako zajímavý pokus o realizaci výše zmíněného postupu. Jde se na to tak, že se stanete členem společenství lidí, kteří si mezi sebou knihy půjčují.

Chápu, že tento web se zabývá půjčováním a nikoliv prodejem e-knih. Za všechny informace zde uvedené velmi děkuji, protože mi pomohly rychleji se v problematice orientovat. Nicméně, možná více uživatelů zajímá:

- Existuje možnost prodat zakoupenou e-knihu?
- Existuje v ČR klub (či jiné společenství), které by umožnilo e-knihy si mezi sebou půjčovat/prodávat?

Autor Admin

Administrátor
#2 | Zasláno: 23 Lis 2020 14:06  
Něco takového není legálně možné. Když si "koupíte e-knihu", zaplacením příslušné částky nezískáváte právo se získaným "souborem" dělat "cokoli". Získáváte pouze právo s ním (s elektronickým obsahem) nakládat v souladu s licenčními podmínkami, viz třeba obchodní podmínky Palmknih.

...
3. Uživatel není oprávněn Elektronický obsah rozmnožovat, rozšiřovat, pronajímat, půjčovat, vystavovat, sdělovat veřejnosti, či jakkoliv poskytovat třetím osobám. Uživatel není oprávněn Elektronický obsah měnit, či jinak do něj zasahovat anebo jej spojovat s dílem jiným, překládat ani převádět do jiné formy, např. knižní. Uživatel není oprávněn dílo užívat komerčním způsobem. Elektronické knihy není možné tisknout!
...


Zmíněný prodej by spadal minimálně do "rozšiřování" nebo "jakéhokoli poskytování třetím osobám". Prostě u e-knih je potřeba počítat s tím, že si je vždycky kupujete (nebo půjčujete v knihovně) jenom pro sebe. Přeprodáváním papírových knih žádné podmínky neporušujete, stejně jako nic neporušujete při přeprodávání nábytku.

Ani knihovny nemohou s e-knihami dělat cokoli - není to tak, že by si knihovna "koupila e-knihu" a následně ji mohla "neomezeně půjčovat" svým čtenářům.

Ve světě i u nás se v souvislosti s půjčováním e-knih používají různé modely, které jsou zase vždycky popsané v nějakých smluvních podmínkách. Konkrétně u eVýpůjček (půjčování e-knih vyskytujících se na tomto webu) je to tak, že knihovna platí za každou jednotlivou výpůjčku - za to, že "Frantovi Vomáčkovi" půjčí e-knihu "Sexy uklízečka" na 31 dní zaplatí knihovna provozovateli platformy (Palmknihám) nějakou částku (řádově desítky korun), ze které větší část získá nakladatel konkrétní e-knihy.

Pokud v ČR nějaký "půjčovací klub" existuje, existuje jenom proto, že ho zatím nikdo neudal, nebo si příslušné orgány dosud nenašly čas, aby se tím zabývaly.

Autor Admin

Administrátor
#3 | Zasláno: 23 Lis 2020 14:30  
Ještě k tomu Skoobe - podobně u nás funguje Bookport od Grady.

Provozovatel má uzavřené smlouvy s nakladateli, uživatelé platí dohodnutý paušál, v rámci kterého mají k dispozici nějakou nabídku (celou nebo nějak omezenou část) a nakladatelé dostávají zaplaceno podle toho, jak se jejich e-knihy půjčují, respektive čtou - odměna nakladateli se může odvíjet například podle počtu zobrazených stránek ve vypůjčených e-knihách.

Dalším podobným příkladem je polské Legimi.

Ale všechno záleží na nakladatelích coby držitelích práv - pokud nakladatelé s něčím nesouhlasí, nemůže to existovat, případně to je v civilizovaných zemích právně postižitelné.

Autor cznlde
Člen
#4 | Zasláno: 23 Lis 2020 19:10  
V Nizozemsku je moznost pujcovani ebooku a audioknih s predplatnym do normalni knihovny. V Cesku neco takoveho neni? https://www.onlinebibliotheek.nl/

Autor Admin

Administrátor
#5 | Zasláno: 23 Lis 2020 20:35  
cznlde:
https://www.onlinebibliotheek.nl/

Na první pohled mi přijde, že z pohledu uživatele je "Compleet abonnement" podobné českému Bookportu - dokud máte aktivní předplatné (1999 / 2999 Kč ročně), můžete si půjčovat a číst e-knih kolik chcete, max. můžete mít půjčených 6 titulů naráz.

"Compact abonnement" připomíná české eVýpůjčky (zaregistrujete se v kamenné knihovně a v rámci členského poplatku si můžete k papírovým knihám navíc ještě vypůjčit nějaké e-knihy, typicky 2 až 5 měsíčně, skutečnou cenu eVýpůjček za vás hradí knihovna). Více informací o tom, jak fungují eVýpůjčky, najdete v návodu na těchto stránkách.

Ve srovnání s Nizozemskem sice získáte přístup k menšímu množství e-knih, ale patrně také levněji (roční průkazka stojí řekněme 150 Kč, za které si můžete půjčit třeba 36 e-knih - ceny a počty e-knih se v jednotlivých knihovnách liší, podle toho, jak mají kde štědrého zřizovatele, v každém případě na elektronické čtenáře "doplácejí").

Vyčerpávající přehled možností, co všechno české knihovny v oblasti e-knih nabízejí, najdete na stránce E-knihy pro knihovny.

Autor cznlde
Člen
#6 | Zasláno: 23 Lis 2020 22:14  
dekuju moc za vycerpavajici odpoved

Autor Radim Pospíšil
Návštěvník
#7 | Zasláno: 24 Lis 2020 14:29  
Admin
Děkuji za odpověď.

Podpora uživatelů Půjčování e-knih v knihovnách / Podpora uživatelů /
 Bazar e-knih

Vaše reakce Klikněte na tuto ikonu, pokud se chcete přesunout na původní zprávu


  ?
Můžete použít jen přezdívku bez hesla, pokud neexistuje registrovaný člen s uvedeným jménem. Případně můžete nechat obě pole prázdná. Pokud jste registrovaný uživatel diskusního fóra, můžete se z této stránky pouze přihlásit bez zaslání příspěvku, nebo se přihlásit a současně zaslat příspěvek.

 

 
Půjčování e-knih v knihovnách Powered by PHP Forum Software miniBB ®


  ⇑